Instagram Reklam Yönetimi

Instagram, 46 milyon aktif kullanıcı sayısı ile Türkiye’nin en büyük sosyal medya araçlarından biri konumunda. Bu kadar geniş bir hedef kitle ile Instagram, sosyal medyayı müşteri tabanını genişletmek ve tanıtım yapma amacı ile kullanan marka ve işletmelerin gözdesi haline gelmekte. Ulaşılmak istenen hedef kitleyi seçebilme ve limitler doğrultusunda bütçe belirleyebilme gibi özellikleri dolayısıyla da Instagram reklamları her işletme hesabı için seçenek oluşturabilmektedir.

Instagram Reklam Yönetimi Nasıl Yapılır?

Instagram Reklam Yönetimi Nedir?

Instagram Reklam Yönetimi, bir Instagram işletme hesabının takipçilerini, beğenilerini ve satışlarını arttırmak, ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak, hayran kitlesini genişletmek için kullandığı sponsorlu dijital tanıtım çalışmalarıdır.

Bireysel ve kurumsal olarak marka ve işletme ile ilgili gelişmeleri ve bilgileri ilgi çekici bir formatta paylaşmak için kullanılan İnstagram Hesap Yönetimi’nden farklı olarak İnstagram Reklam Yönetimi’nde hedef kitleyi, satışları ve etkileşimleri arttırmak için yapılacak tanıtım çalışmalarına reklam bütçesi ayrılması gerekmektedir.

İnstagram Hesap Yönetimi, Reklam Yönetimi ve Strateji Oluşturma konularının her biri çalışma prensibi sebebiyle birbirinden ayrılmakla birlikte, her biri bir diğer çalışmanın başarısını belirleyici olması bakımından birbirleriyle bağlantılıdır da. Bir hesap doğru yönetilmiyorsa, ya da uygun strateji oluşturulmadıysa reklamlar da performanslı olmayacaktır. Bu nedenle özellikle Instagram’ın tanıtım amaçlı kullanılması durumunda her aşamanın özenle takip edilmesi gerekmektedir.

Neden Instagram Reklamları

Instagram reklamları ile marka bilinirliğinizi artırmak, satışlarınızı artırmak, yeni müşterilere ulaşmak, web sitenize ve uygulamanıza etkileşimi artırmak gibi faydalar sağlayabilirsiniz.

1) Marka Bilinirliğinizi Artırmak
Marka bilinirliği, bir markanın tüketici ve kullanıcılar açısından tanınma düzeyini açıklamak için kullanılan bir terimdir ve pazarlama stratejisinin en önemli unsurlarından biridir. Var olan ya da yeni piyasaya girmiş bir ürün ya da hizmete ilişkin markanızın daha fazla tüketici ve kullanıcıya ulaşması için marka bilinirliğinizi artırmanız gerekmektedir. Bu sayede hem var olan müşterileriniz üzerinden hatırlatma duygusu yaratır hem de potansiyel müşterilere ulaşarak hedef kitlenizi genişletirsiniz. Instagram reklamları marka bilinirliği sağlamanız ve artırmanız için sizlere en fazla fayda sağlayacak tanıtım araçlarından biri olacaktır.

2) Satışlarınızı Artırmak
Satışları artırmak, sadece ürün satışı yapan firmalar için geçerli bir amaç değildir, aynı zamanda hizmet sektöründe yer alan bir firma için de daha fazla iş fırsatı edinerek, cirolarını artırmak en önemli amaçlardan biridir. Bu anlamda daha fazla müşteriye ya da kullanıcıya ulaşmak tüm marka ve firmaların ortak hedefidir. Instagram reklamları, hem var olan kullanıcı profiline hem de potansiyel yeni kullanıcılara ulaşmak, ürün, hizmet ya da markayı tanıtabilmek ve yeni satışları kazanabilmek için çok önemli fırsatlar sağlar. Uygun bütçe ve doğru hedef kitle seçimleri ile Instagram reklamları sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz.

3) Yeni Müşterilere Ulaşmak
Instagram reklamlarının en önemli faydalarından biri elbette yeni kullanıcı ve müşterilere ulaşabilmektir. Instagram reklamlarının ana çıkış noktası da zaten reklam veren marka ve firmaların hedef kitlelerini genişletebilmesini sağlamaktır. Burada önemli nokta; Instagram üzerinden reklam verdiğinizde her şekilde bir çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz, ancak ulaştığınız kullanıcılar sizler için ne kadar doğru bir kitle ve ne kadar kalıcı olacak bunu ise doğru analizler üzerine kurduğunuz reklam kampanyaları belirleyecektir.

4) Web Sitenize ve Uygulamanıza Etkileşimi Artırmak
Satış artırmak amacı ile olsun, daha fazla etkileşim ya da erişim almak amacı ile olsun potansiyel kullanıcıları web sitenize ya da uygulamanıza yönlendirmek istediğinizde en etkili tanıtım yöntemlerinden biri Instagram reklamlarıdır. Organik olarak tanınmak için SEO ya da viral çalışmalar, ileri vadede başarı sağlamakla birlikte hem fazlaca emek hem de zaman gerektiren işlemlerdir, aynı zamanda konunun uzmanı değilseniz bu çalışmalar için de bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bu sebeple Instagram reklamları, başarılı bir bütçe ve hedef kitle analizi ile çok daha hızlı bir şekilde web sitenize veya uygulamanıza etkileşim almanızı sağlayacaktır.

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da reklam yönetimini aşağıdaki aşamaları izleyerek sizler de yapabileceğiniz gibi, profesyonel anlamada reklam hesabınızın yönetilmesi için konunun uzmanlarından tanıtım desteği de alabilirsiniz.

1) Profesyonel Hesabına Geçin
Instagram’da reklam verebilmek için hesabınızın profesyonel hesap olması gerekmektedir. Bu sebeple öncelikle profil sayfanızdan Ayarlar sekmesine girerek Hesap başlığı altından “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” linkine tıklamanız ve sizi en iyi tanımlayan kategoriyi seçip işlemi tamamlamalısınız.

2) Gönderinizi Seçin
Reklam vermek için hedef kitlenize ulaşabileceğiniz bir gönderinizi seçin. Farklı amaçlar için farklı gönderileri kullanabileceğinizi unutmayın. Örneğin satışını yapmak istediğiniz bir ürün için o ürüne ait bir gönderiyi kullanabilecekken, takipçi sayınızı arttırmak için kurumsal kimliğinizi yansıttığınız bir gönderiyi tercih edebilirsiniz.

3) Tanıtım Hedefinizi Belirleyin
Tanıtım hedefi ile amaçlanan; başlatmayı planladığınız tanıtım ile hangi sonuçları almak istediğinizi seçmenizdir. Profilinize daha fazla ziyaretçi gelmesi, takipçilerinizi artırmak ya da içeriklerinizin daha fazla insan tarafından görünmesini istiyorsanız “Daha Fazla Profil Ziyareti”, ürün satışı ya da daha fazla bilgi alınması için web sitenize trafik çekmek istiyorsanız “Daha Fazla İnternet Sitesi Ziyareti”, kullanıcıların sizinle birebir iletişime geçmesi, randevu almasını ya da soru sormasını istiyorsanız “Daha Fazla Mesaj” hedefini seçmelisiniz. Bir ipucu olarak bu aşamada, eğer ki “Daha Fazla İnternet Sitesi Ziyareti” hedefini seçtiyseniz kullanıcılarınızı doğru yönlendirebilmek için en uygun Eylem Düğmesi’ni seçin ve yönlendirmek istediğiniz internet sitesinin URL’sinin doğru olduğundan emin olun. “Daha Fazla Mesaj” hedefini seçtiyseniz de kullanıcıların sizinle iletişime geçmesini desteklemek için uygun bir Karşılama Mesajı seçin.

4) Hedef Kitlenizi Tanımlayın
Instagram reklamı verirken doğru hedef kitleye ulaşabilmek ve bütçenizi performanslı kullanabilmek için mutlaka kendi hedef kitlenizi oluşturmanızı öneririm. Var olan Instagram kullanıcılarına benzer kişileri hedefleyen Otomatik hedef kitle seçimi, ancak sayı olarak yeterli ve oturmuş bir Instagram profili takipçisine sahip hesaplar için tercih edilmesi gereken bir seçenektir. Hedeflediğiniz kitleye uygun yeni kullanıcılara ulaşabilmek için de tercihen farklı reklamlarda kullanabilmek için birden fazla özel kitle seçeneği yaratmalısınız.

Hedefleme Kriterleri Nelerdir?

  • Konum (Bölgesel ve Yerel)
  • İlgi Alanları (Teknoloji, Alışveriş, Pazarlama, Sağlık vb…)
  • Yaş ve Cinsiyet (13-65 Yaş Arası, Kadın Erkek)

Bu hedefleme kriterlerinden ulaşmak istediğiniz kitleye uygun kriterleri belirleyerek özel hedef kitle sınırlamasını yaparak aynı zamanda bütçenizi de daha verimli kullanmanız mümkün olacaktır.

5) Bütçenizi Oluşturun
İnstagram üzerinden reklam verirken amaçladığınız hedefe ulaşmanız için en belirleyici noktalardan biri bütçenizdir. Reklamlarınızın yayınlanacağı süre ve her gün için kullanılmasını planladığınız bütçeyi belirlemelisiniz. Bazı reklamları daha uzun süreli ama daha düşük bütçe ile yayınlayabilecekken bazı reklamları çok daha yüksek bütçe ile daha kısa süreli olarak da yayınlayabilirsiniz.

Başarıyı Etkileyen Faktörler Neler?

Yapılan Instagram reklam çalışmaları ile başarıya ulaşabilmek için bazı konulara özen göstermeniz gerekir.

1) Gönderinin İçerik ve Görsel Kalitesi
Paylaştığınız ve reklama çıktığınız gönderilerinizin içerik ve görsel kalitesi reklamlarınızın başarı oranını belirler. Her zaman içeriklerinizin ve görsellerinizin özgün, ilgi çekici ve kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

2) Hedef Kitlenin İyi Analiz Edilmesi
Ürününüzü, markanızı, içeriğinizi kimlerin görmesini hedefliyorsunuz; kaç yaş aralığı, hangi cinsiyettekiler, hangi konum ya da ilgi alanına sahip insanlar sizlerin hedef kitlenize dahil? Bunların iyi analiz edilmesi, tanıtımlarınızda hedef kitle seçimlerini doğru yapmanızı ve çok daha başarılı geri dönüşler almanızı sağlayacaktır.

3) Doğru ve Yeterli Bütçe Seçimi
Hedefiniz büyük ama bütçeniz küçükse amacınıza ulaşamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Her tanıtım için farklı bütçe ve süreler belirlemek bütçenizi doğru kullanabilmenizin püf noktasıdır.

4) Tanıtım İstatistiklerinin Takibi
Yapmış olduğunuz tüm tanıtımların istatistiklerini tutmanız ve incelemeniz sonraki reklam çalışmalarının planlamasını yaparken çok fayda sağlayacaktır. Hangi hedef kitle seçimi ya da hangi gönderi tarzı daha başarılı dönüşler sağlıyor görebilir ve bu veriler ışığında daha performanslı tanıtımlar oluşturabilirsiniz.

Profesyonel Anlamda Marka Veya İşletmene Uygun Instagram Reklam Yönetimi Hizmetimden Yararlanmak için Bana Ulaşın: İletişim Bilgilerim